Kulüp toplantı tarihleri
Kulüp Toplantıları her ayın ilk Pazar günü yapılacaktır.---------- Toplantı yeri : Yeşilköy Havacılık Müzesi ---------- Toplantı başlama ve bitiş saatleri : 12:00 – 16:30 arası.
Foruma üye olurken dikkat edilmesi gereken noktalar.
Merhaba Arkadaşlar, Yeni site/forum'un "deneme" süreci bitmiştir. Foruma sadece gerçek adınız ve soyadınız ile üye olabilirsiniz. Örnek : AliKurt veya Ali_Kurt şeklinde. Ayrıca üye adayların "üye olurken" bölümündeki tüm sorulara tam yanıt vermesi gerekmektedir. Doldurulmamış veya yarı doldurulmuş profillere onay verilmeyecektir. Daha önce üye olanlar fakat "profilleri" tam doldurmamış olan arkadaşlarda lütfen profillerini tam olarak doldursunlar.

Forum Ana Sayfası  »  Türk Askeri Hava Araçları  »  Tamiya 1/48 F-16CJ Fighting Falcon 151. Filo
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Tamiya 1/48 F-16CJ Fighting Falcon 151. Filo           (gösterim sayısı: 3.110)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[dorukakdoganli]
[Kayıtlı Kullanıcı]
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 26.09.2016
İleti Sayısı: 15
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil
Konu Tarihi: 05.02.2017- 00:15
Alıntı yaparak cevapla  
Herkese merhaba

Bu maketi aslında geçen yaz yapıp bitirmiştim. Geçen süre içersinde bazı yerlerinde hasarlar meydana gelmişti. Bende seneye üniversite sınavına gireceğim bundan dolayıda uzun süre maket yapamayacağım için şöyle güzel bir F-16'm olsun diyerekten uçağı tadilata (veya CCIP modernizasyonuda diyebilirsiniz:)) aldım.
Önce yapım aşamalarıyla birlikte anlatmaya başlıyorum:

Aynı kalıbın 2008 yılında satışa çıkan Block 25/32 parçalarını içeren maketini üç yıl önce yapmayı denedim. O zamanlarda pekte tecrübem olmamasından dolayı maketi batırmıştım.

Aradan geçen sürede maketlerle ve F-16 ile ilgili birçok makale okudum ve 7-8 tane civarında maket yapınca ve iyi bir F-16 yapacak tecrübeye ulaştığımı düşünüp F-16 almaya karar verdim.

Hatırladığım kadarıyla 2013 yılında yaptığım F-16 nın güzel olduğu ancak Türk F-16 yapmaya pekte uygun olmadığı için birazcık araştırmaya ve aynı kalıbın Türk F-16 sına uyun bir versiyonu olan ve kalıbın ilk piyasaya çıkan versiyonunu almaya karar verdim. Aralık gibi elime ulaştı yapıma başlamadan Ebay üzerinden Aires in kokpit setini ,Caracal Decal in Türk F-16 decal setlerini ve eduard'ın F110 Nozzle'ını aldım. Ek olarak 2013 yılında bitiremediğim F-16 dan kalan Eduard'ın Remove Before Flight bayraklarını da bu makette kullanmaya karar verdim
Resim Ekleme
Peace Onyx III Programı ile gelmiş olan 152. ve 191. Filoda görev yapmış olan şuanda 151. Filoda görev yapan CCIP Modernizasyonundan geçmiş olan 94-0083 kuyruk nolu tayyareyi yapmaya karar verdim.
151. Filo SEAD filo olduğundan AIM-120C AMRAAM (normalde AIM-120B kullanılıyor ancak havakuvvetleri sanırım C versiyonunuda aldı.) AIM-9X, AGM-88 HARM ve 370 galonluk yakıt tankı ile kullanıldığından ve mühimmatlarında zaten kitin içinde mevcut olmasından dolayı olmasını istedim.   Bide SNIPER-XR podu eklemek istedim buda 151. filoda uçan uçaklarda vardı bunuda Hasegawa'nın 1/48 Mühümmat paketinin E kodlu olanından aldım.

94-0083 kuyruk numarası caracal decalin TUAF F-16 sının 1.setinde yok 2. setinde 191. filo olarak yapmak isteyenler için konulmuş. buyüzden onu 2. setten aldım.

Kokpit ile başladım

Resim Ekleme

Kokpit içime pek sinmedi çok kötüde olmadı ama resin kokpitlerle olan serüvenimi bu maketle birlikte uzun süreliğine bitirmeye karar verdim bu güzel parçalar boşa gidiyor. (makette kullanmadan önce RTV ile kalıbını almıştım bundan sonra almama gerek kalmıycak (h) )

Fotoğraf pek net değil kusura bakmayın. Önce XF-20 ile zemini boyadım ardından panellerin dışını maskeleyip XF-1 ile boyadım. sonra 2000 numara zımpara ile tuşların üzerini zımparaladım ancak pek iyi olmayınca teker teker boyamaya karar verdim sonuç pekte iyi olmadı ancak idare eder.

Fırlatma Koltuğunun minderini Türk Hava Kuvvetlerinde tüylü gibi bir şey. Bu efekti vermek için önce Tamiya XF-1 ile boyadım , boya kuruyunca XF-69 ile dry-brush yaptım. Kemerler Aires'in setinde PE olarak verilmiş ancak ben kemeri beceremedim onun yerine Tamiya'nın maketle verdiği kemer decal'ini yapıştırdım.

Sonra kokpiti gövdeye oturtmak için bir hafta kadar zımpara kuru montaj denemesi vs. yaptıktan sonra Japon Yapıştırıcısı ile yapıştırdım.

Ardından sıra hava alığına geldi bunun için hava alığını yapıştırıp Gunze H-1 parlak beyazı çok az inceltip dökmeye karar verdim ki boşlukları doldursun. Sabah bir baktım hava alığı ayran içilmiş bardağa dönmüş demek ki Gunze'nin boyaları hava alığı için iyi değil. Ne yapabilirim diye düşünürken hava alığına koruma yastığı yapabilirim diye düşündüm nasıl yaptığımı son montajı anlatırken anlatacağım.  

Gövde lego gibi hiç sorun çıkarmadan birleşti.

Hava alığının yanındaki ECM antenlerini Plastiği keserek yaptım

Ardından boyamaya hazır hale geldi.

Üzerini alkolle silip Mr. SURFACER 1200'ü selülozik tinerle yarı yarıya inçeltip Astarı attım astardan sonra yüzey biraz fazla pütürlü gibi geldi bunun için 2000 numara zımparayı ıslatarak yüzeyi zımparaladım
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Sonra Tamiya XF-1'e birazcık beyaz katıp ön gölgelemeyi yaptım
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Ana boyanın koyu gri kısımlarda Tamiya XF-24'e biraz beyaz ve Gunze H-56 katıp karıştırıp yarı yarıya inceltip boyadım

kokpit yanındaki açık gri kısımlarda Tamiya XF-20 ye biraz XF-1 (ama çok az) ekleyip 5/2 oranında yani biraz daha fazla inceltip boyadım

alt kısımları ise Tamiya XF-19'a Gunze H-56 Ekleyip   birazdaha beyazla karıştırıp yine 5/2 oranında inceltip boyadım random için ise H-317 rengini uygun gördüm ve boyadım.

sonra birkaç gün süren uçağın orjinal fotoğraflarına bakarak yaptığım tonlama dan sonra fena olmadı.
Resim Ekleme
Burunun altında ki radar altimetre TACAN gibi antenlerin bulunduğu kısımda ist Tamiyanın XF-20 XF-19 una hatırlayamdğım birsürü renk katarak boyadım
Resim Ekleme
Boyamada bitince motoru yapıyım dedim önce Mr.1200 ile astar sora 2000 numara ile sulu zımparalama sonra Tamiya X-1 ve compound ile parlatma ardından Alclad II Aluminum ile boyadım

Ardından gerekli kısımları maskeledikten sonra Alclad II Burnt Iron ile boyadım ve maske bantlarından kurtulduktan sonra tamiya eskitme seti ile biraz sarımsı ton verdim. Sonuç fena değil ancak birdahaki sefere polished aluminum ile yapıcam ancak dolar sağolsun bu konuda hiç yardımcı olmuyor :s
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Zamanının geldiğine kara verip decalleri yapıştırmaya karar verdim. Decalden önce parlak vernik gerekiyor tabi bunun içinde Future ı kullandım.

Uyarı işaretlerinin bazıları tamiyanın diğerleri caracal ın decalini kullandım. decalleri yerleştirmek için micro set im yoktu   bunun yerine sirkeyi suyla inceltip kullanmaya karar verdim elme sirkesini suyla yarı yarıya incelttim gerçekten çok işe yaradı decali oturttuktan sonra Mr. Mark Softer ve Micro Sol ile panel çizgilerini decal yüzeyinde belirginleştirmeye çalıştım ancak pekte başarılı olamadım.
Resim Ekleme


Decal'lerde bitince wash için birdaha parlak vernik attım. wash içise bende vallejonun washına deterjan katıp yapmaya karar verdim çünkü vallejonun washı kuruyunca çıkartmak imkansızdı. Bu sefer iyi oldu rahat birşekilde çıkabiliyordu. mühümmatlarıda boyadım decalleri yapıştırmak için decallere uzandım maket decalin üstündeymiş dalgınlığıma geldi ve maket yere düştü. tekerler kırıldı. Bende maket yapıştırıcısının işe yaramayacağını düşünüp japonla yapıştırmaya karar verdim.(F-15 imde öğrendimki aslında maket yapıştırıcısıylada yapılabilirmiş, japon sadece daha kırılgan yapıyor.) neyse mühümmatlerı ve yakıt tanklarınıda yapıştırdıktan sonra Gunze Flat Clear'ın içine çok çok az parlak vernik katarak son kat verniğide atttım. ardından RBF bayraklarını misina japon yapıştırısı ile yapıştırdım öndeki pittot tüpü içinse maske bandını siyaha boyıyıp altına RBF bayrağını yapıştırdım.(CCIP modernizasyonunu yaparken tekrar yaptım ve bu sefer kırmızıya boyadım artık daha hoş gözüküyor) Hava alığı içince eski airbrush'ımın kutusundaki köpük kısmını hava alığı boyutunda kesip üzerine alüminyum folyo ile kaplayıp kırmzıya boyadım pekte iyi olmadı alüminyum folyoyu çıkartıp hava alığı boyunda plastik kesip onu süngere yapıştırdım onun üstüne alüminyum folyoyu yapştırıp kırmızıya boyadım sonra üzerine alüninyum folyodan tutucakları kesip siyaha boyıyıp japonla yapuştırdım sonra üzerine babibi decalin 1/72 kuyruk numaraları setinden 151 ve 94-0083 numaralarını yapıştırdım. Ve modeli bitirdim.
Resim Ekleme
Resim Ekleme
Uzaktan bakınca güzel duran ancak yakından bakınca hataların göze çarptığı bir maket oldu acemilikten. Yazın yaptığım maketten bukadar fotoğraf yeterli diye düşünüyorum. Bittikten yaklaşık 4-5 ay sonra yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı tekrar raftan indirip hatalarımı düzeltip biraz ekleme yapmak istedim.

Kuyruğu kanopiyi ve koltuğu çıkartıp hatalarımın olduğu yerlerin bazılarını tekrar boyadım sonra kendimi tutamadım biraz daha tonlama yapıyım dedim, ancaz biraz abarttığıma karar verip tonlama yaptığım yerlerin bazılarını tekrar orjinal rengine boyadım.

Boyama işi bitincede kayıp pitot tüpü yerine ne koyabilirim diye düşünürken yazının başında anlattığım ve batırdığım F-16'nın kutusunu bulup ordan pitot tüpünü aldım biraz macunla yerine oturtup boyadım.

Sonra koltuğa gireyim dedim ve dekalleri kazıyıp tekrar siyaha boyadım sonra   milliput ile kemer yapma yöntemi ile yeni kemer yapmaya çalıştım daha önce başka bir makette deneyip koltuğu berbat etmiştim ama bunda sonuş fena olmadı gibi
[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0155%202_zpsx80kjqxb.jpg[/img]
Sonra diş fırçası kıllarından Static Discharger'ları yapıp (Forum yenilenmeden önce Burak Kara F-16C yi D ye çevirimişti o maketinde görüp bende yazın buna eklemeye karar vermiştim sonra vazgeçtim. ama geçen hafta gaza gelip eklemeye kararverdim) kanat ve kuyruğa ekledim
[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0157%202_zpsxr8umexc.jpg[/img]
bunlar daha iyi olabilirdi ama sanırım üç kere yanlışlıkla kırdım ve tekrar yapmak zorunda kaldım.

Bu sabah fotoğraflarını çekmek için kamerayı tripoda yerleştirik ayarlamayı yaparken pek iyi sıkmamış olmamdan dolayı kamera maketin üstüne indi ve TEKER, pito, yakıt tankı, füze müze tanımadan baya birşeyi kırdı bir buçuk iki saat tekrar montajla uğraştım. (bir daha makette japon yapıştırıcıyı çok zorda kalmadıkça kullanmıycam) :-a

Neyse azcık macera dolu son düzeltmeler ardından sonunda bitti
Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
boşluk
[dorukakdoganli]
Kayıtlı Kullanıcı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 26.09.2016
İleti Sayısı: 15
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 05.02.2017- 00:15
Alıntı yaparak cevapla  
[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0166%202_zpsb7w1akaq.jpg[/img]

[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0163%202_zpsy214nful.jpg[/img]  

[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0161%202_zps46nod5fy.jpg[/img]

[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0160%202_zpsvmn1ujpu.jpg[/img]

[img]http://i1167.photobucket.com/albums/q630/dorukakdoganli/SANY0156%202_zpsoqwjoxro.jpg[/img]

Umarım beğenmişsinizdir
Hepinize iyi modeller diliyorum :)  

Saygılarımla Doruk Akdoğanlı

__________________

Bu ileti en son dorukakdoganli tarafından 05.02.2017- 00:27 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
boşluk
[Barbaros_TUZUNER]
Kayıtlı Kullanıcı
Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 29.08.2016
İleti Sayısı: 74
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 05.02.2017- 11:41
Alıntı yaparak cevapla  
Gördüğüm en güzel ve realistik F16 eskitmesi eline gözüne sağlık......
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
boşluk
[dorukakdoganli]
Kayıtlı Kullanıcı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 26.09.2016
İleti Sayısı: 15
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 05.02.2017- 17:01
Alıntı yaparak cevapla  
 Alıntı Çizelgesi: Barbaros_TUZUNER yazmış

Gördüğüm en güzel ve realistik F16 eskitmesi eline gözüne sağlık......Çok teşekkür ederim   :)
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
boşluk
[Ender YALGIN]
Kurucu
Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 18.08.2016
İleti Sayısı: 164
Şehir: Istanbul
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 05.02.2017- 21:43
Alıntı yaparak cevapla  
Özenli ve hoş bir çalışma olmuş - tebrik ederim. Paylaşım içinde teşekkürler.
İt Ürür Kervan Yürür
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Forum Ana Sayfası  »  Türk Askeri Hava Araçları  »  Tamiya 1/48 F-16CJ Fighting Falcon 151. Filo

Forum Ana Sayfası
Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Forum Mobil RSS
ihmpmuk.com | Edit - By Mustafa ŞahinSol Alt Sağ Alt