Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

İstanbul Havacılık Meraklıları Plastik Model Uçak Kulübü, 12 Kasım 1988 tarihinde kurulmuştur. O zamanlar üç yaşında olan İstanbul Havacılık Müzesinde toplanan modelcilerin, Müze Komutanı ile el ele vermesi sonucu biz uçak modelcileri için bir Kulüp kimliği kazanmıştır.Aynı zamanda IPMS, yani Uluslararası Plastik Modelciler Topluluğu'na dahil olarak uluslararası kimliğe sahip olmuş böylece İPMS /İHMPMUK olarak anılmaya başlamıştır. Kulübümüz, her geçen yıl bu hobiye gönül verenlere daha faydalı olmaya çalışmaktadır.

Resim Ekleme

İHMPMUK'un kurulduğu yıllarda kullanılan ilk amblem

Resim Ekleme

Hali hazırda kullanılmakta olan amblem


Klüp üyeleri, her ayın genelde ilk Pazar günü ( ana sayfada duyurulmaktadır) , Havacılık Müzesinde toplanarak birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunurlar. Bu toplantılarda, üyeler modellerini getirerek hem karşılaştıkları sorunlar konusunda tavsiye alırlar, hem de gerek duyulan kitap, dergi, malzeme vb. konusunda yardımlaşırlar.Hobinin ana amacı elimizdeki zamanı en güzel şekilde değerlendirmek ve yaptığımız işten zevk almaktır. Bu sebeple aramızda her seviyede modelci bulunmaktadır. Bu hobiye sadece sevdiği bir iki uçağı yapmak için girmiş olanlar ile, modelini yaptığı uçağı neredeyse uçuracak kadar iyi öğrenen ve en son detayına kadar çalışan modelciler bir arada bu ortamda bilgilerini paylaşmaktadırlar.Klüp’ün ilginç bir özelliği, Hava Kuvvetleri’ne ait Havacılık Müzesi’nin içinde toplanmasıdır. Dünyada nadir de olsa örnekleri bulunan bu yapılanma neticesinde modelciler, modellerini yaptıkları uçaklarla iç içe olabilmekte, ayrıca Müze ile beraber çeşitli aktiviteler düzenleyebilmektedirler. Plastik uçak modelcileri için böyle bir “doğal ortam”’da toplanabilmek çok büyük bir şanstır.Uzmanlaşmadan bahsedince Klüp’teki modelcilerin sadece uçak modelleriyle ilgilendiği fikrine kapılmamalısınız. Arada bir üyelerimiz ya bir gemi, ya bir tank yapıp bunu da Klüp’e getirmekte ve bu tür modellerin üzerinde de bilgi alışverişi yapılmaktadır.Biz de internette kendimizi daha iyi tanıtmak ve daha çok modelciye ulaşabilmek için bu siteyi kurduk. Daha önceki yıllarda Klüp üyelerimiz tarafından bu konuda çeşitli girişimler yapıldıysa da, hem meslek, hem özel hayattaki yükümlülükler devamlı bir site idamesine izin vermemiştir. Amacımız, bu siteyi uzun vadeyi kılmak, bu vesileyle uçak modelcilerinin bir araya gelebileceği Klüp ortamını tanıtmak, her gün ihtiyacını duyduğumuz temel bilgileri kazandırmak ve özellikle modelcileri Türk havacılığı hakkında bilgilendirmek suretiyle hem tarihimiz hakkında belli bir bilinç kazandırmak hem de daha çok Türk işaretli model yapılmasını sağlamaktır.İdari Yapı

IHMPMUK kar amacı gütmeyen bir organizasyondur ve yıllar içinde tecrübe sonucunda belli bir idari yapı benimsenmiş ve şimdiye kadar küçük düzeltmelerde aynı yapı korunmuştur.

Klüp idaresi her yıl oylama ile seçilir.Üyelik

Üye olacakların aylık olarak düzenlenen toplantılara 3 kez ard arda katılması şarttır.Üyelik başvurusu kabul mercii, kulüp yönetim kuruludur ve kararlarını oyçokluğu ile alır.

Üyeler Kulüp Tişörtü ve Kulüp üyelik kartı elde etmeye hak kazanırlar.Başvuru
Üyelik için başvurunuzu Klüp’ün açıklanan toplantı tarihlerinden birinde bizzat Havacılık Müzesi’ne gelerek Klüp Sekreteri’ne yapabilirsiniz.

Başvuru sırasında yanınızda getirmeniz gerekenler:

Bir adet vesikalık fotoğraf

Klüp İstanbul dışından da üyelik başvurusu kabul etmektedir. Şehir dışından başvuru prosedürleri aynıdır. Bulunduğunuz şehre gore o şehirdeki Klüp üyelerimiz size yardımcı olacaklardır.Faaliyetler

Klüp’ün ana faaliyetleri;

» Plastik model uçak yapımı ile uğraşan gerçek kişileri Klüp bünyesinde toplayarak bilgi alışverişini ve yardımlaşmayı sağlamak.

» Havacılık Müzesi’nin ve Türk Havacılığı’nın tanıtımına katkıda bulunmak

» Halka havacılık ve modelcilik konularında bilgi vermek ve bu hobiyi sevdirmekolarak özetlenebilir.

» Klüp toplantıları yapmak. Bu toplantılarda bilgi alışverişini sağlamak.

» Çeşitli eğitim programları ve model gösterileri düzenleyerek, modelcilik hakkında teorik ve pratik bilgiler vermek.

» Hava Müze Komutanlığı ile ortak projeleri gerçekleştirmek.